Nie da się ukryć, że pandemia Covid-19 spowodowała wiele zmian i zapaść gospodarczą. Wiele firm z tego powodu może nie przetrwać kryzysy. Trwający kilka miesięcy lockdown mocno dał się we znaki większości przedsiębiorcom. Czy podniesiemy się z kryzysu? Czy recesja jest nieunikniona? Które branże ucierpią najbardziej?

Wpływ Covid-19 na działania przedsiębiorców

Światowa pandemia Covid-19 spowodowała, że przez długi okres czasu pozostawały zamknięte hotele, restauracje, galerie handlowe. Na długo zostały wstrzymane wydarzenia kulturalne, w całej Polsce zostały odwołane koncerty, kabarety, teatry. Nasze życie towarzyskie przeniosło się do Internetu. Z jednej strony dopadł nas kryzys, jednak z drugiej, nieoczekiwanie nastąpił rozkwit e-commerce. Wiele branż szybko zareagowało, stawiając na handel w Internecie oraz na marketing w mediach społecznościowych. Nie zmienia to faktu, że w tych miesiąc, gdzie skutki pandemii odczuwaliśmy najmocniej recesja w gospodarce stała się po prosu nieunikniona.

Recesja w gospodarstwie – czym jest?

Recesja (z łaciny reccesio – cofać się, ustępować) – to zjawisko makroekonomiczne, które polega na zahamowaniu tempa wzrostu gospodarczego, niosąc za sobą skutki, takie jak spadek produktu krajowego brutto. Inaczej mówiąc jest to spadek PKB przez minimum dwa kolejne kwartały. Mówi się, że to co się obecnie dzieje, jest najgłębszą recesją w historii Polski, a dokładniej w historii pomiarów dochodu narodowego w ujęciu kwartalnym. Polska do tej pory świetnie radziła sobie z uniknięciem recesji, jednak po tak trudnym roku, było to po prostu do przewidzenia. Jednocześnie z tym zjawiskiem zderzają się obecnie wszystkie kraje w Europie, więc nie stanowi to nic nadzwyczajnego i wyjątkowego.

Czy uda się odbudować gospodarkę po kryzysie?

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem przedsiębiorcy znowu staną na nogi. Na pewno wiele pomogły tarcze antykryzysowe oraz rozwój handlu w Internecie. Prawdą jest, że zaangażowanie w szczepienia ma duży wpływ na to co się dzieje. Przyjmując szczepionki jesteśmy w stanie zmniejszyć liczbę zachorowań i w szybki sposób doprowadzić do powrotu do normalności. Lockdown powoli ustępuje i znoszone są z nim związane restrykcje. Na pewno sytuacji należy pilnie się przyglądać , by w razie czego szybko reagować na zachodzące zmiany.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zapraszamy do zapoznania się z naszym portalem, na którym znajdziecie wiele ciekawych informacji ze świata biznesu.