Nie da się zaplanować ślubu bez sporego wyprzedzenia. Jedna za drugą podejmuje się decyzję odnośnie do stroju młodej pary, miejsca i wystroju sali weselnej, aż po dekoracje i gadżety weselne w domach rodzinnych nowożeńców. Samo wesele nie należy też do najtańszych uroczystości, a tu jeszcze dekorator albo florystka...? Stop! Pomyśl, jak możesz samodzielnie ozdobić dom! Możliwości masz co najmniej kilka.

NIECH TRADYCJI STANIE SIĘ ZADOŚĆ

Tradycją rodzinną, która wciąż obowiązuje w polskich rodzinach i którą bardzo chętnie się kultywuje, jest proces wykupywania młodej pani przez przyszłego małżonka w jej domu, w obecności jej rodziców. Dobrze byłoby więc, aby dom przygotowany był na tę uroczystość – jeżeli mamy możliwość, wybierzmy najbardziej przestronne i jasne pomieszczenie, na przykład salon, w którym na ścianach znajduje się biała cegła lub białe panele, na przykład modne ostatnio białe panele 3d. Ponadto właśnie w tym domu najczęściej gromadzą się pozostali członkowie rodziny, czekając na moment wyruszenia w drogę do kościoła na ślub i to właśnie tu zostawia się pierwsze prezenty, by nie zabierać ich na mszę lub do restauracji.

STANDARDOWE GADŻETY I OZDOBY WESELNE

Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o standardach – dekorację otoczenia domu i jego wnętrza powinna tworzyć żywa roślinność. Mogą to być zarówno kwiaty cięte (najlepiej te same, które w bukiecie ma panna młoda), jak również rośliny doniczkowe. Tradycyjnie od lat bramy i furtki, a także okna i balkony dekoruje się kolorowymi balonami. Można wykorzystać również gadżety weselne i triki takie jak sypanie po schodach i na ścieżce do domu płatki kwiatów. Dekorować możemy również za pomocą tkanin (przykładowo organzy). Jeżeli weselisko będzie miało miejsce w domu, stoły możemy ozdobić eleganckimi świecznikami i serwetami, nie zapominajmy również o imiennych zawieszkach na krzesła, aby pokierować gości.

Nie musimy również rezygnować ze standardowych ozdób naściennych, które towarzyszą nam od zawsze. Złym pomysłem jest zdejmowanie chociażby obrazów – jeżeli obrazy polskich artystów wiszą u nas odkąd tylko sięgamy pamięcią, zdjęcie ich może sprawić, że dom rodzinny przestanie mieć właśnie taki charakter. Nie chodzi przecież o to, by zmienić go w salę restauracyjną, ale aby jedynie podkreślić charakter uroczystości, nie pozbawiając wnętrza jego prawdziwego „ducha”. Wykorzystajmy i ozdabiajmy to, co już tworzy nasz dom.

DEKORACJE NA WESELE TO PAMIĄTKA NA CAŁE ŻYCIE!

Każda para młoda przez czas przygotowywaczy, w oczekiwaniu na wesele, chce, aby efekt końcowy wyjątkowego święta był atrakcyjny wizualnie. Dekoracje domu i otoczenia z pewnością nie umkną uwadze zaproszonych gości, zostanie uwieczniona także na ślubnych fotografiach jako pamiątka cudownego dnia. Pozostaną z nami na całe życie, więc naprawdę warto się postarać, wcale nie tak wielkim kosztem.