Być może nie mamy na co dzień do czynienia z podstawami elektryki i zastanawiamy się nad niektórymi, nawet dość oczywistymi kwestiami. Wiedza często idzie w parze z oszczędnością – jeżeli chcemy sami zapanować nad instalacją elektryczną w naszym domu lub decydujemy się na wykonanie jej, pracę musimy rozpocząć od rozeznania w temacie elektryki. Zacząć powinniśmy od przewodów.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA – WSTĘP

instalacja elektryczna to sieć niskiego napięcia. Układ takiej instalacji stanowią przewody elektryczne oraz sprzęt elektroinstalacyjny. Początek instalacji zaczyna się tam, gdzie znajdują się zaciski wyjściowe głównych linii zasilających, a kończy w gniazdkach wtyczkowych, wypustnicach albo urządzeniach, które zainstalowane zostały w sposób stały i stanowią tym część instalacji.

W skład instalacji elektrycznej wchodzą: złącze kablowe, piony oraz linie zasilające, tablica rozdzielcza, instalacja odbiorcza, a także wszystkie poszczególne układy obwodowe i wiązki kablowe, które zostały ułożone w zależności od pomieszczenia, które ma zostać zasilone prądem, oraz od ilości urządzeń elektrycznych, które mają zostając uruchomione, a więc napędzone przez prąd.

KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE

Żyły w kablach przesyłają prąd. Od jego natężenia zależy, jaki wybierzemy kabel do naszej instalacji. Różne rodzaje kabli dostrzec można po szerokiej ich ofercie chociażby w sklepach i hurtowniach elektrycznych takich jak firma Elektrokabel czy Multikable. Międzynarodowy słownika elektrotechniczny podaje jednak, że kable to wyroby, które składają się z jednej lub wielu żył posiadających: osobne pokrycie izolacyjne, warstwę ochronną na skręconych żyłach oraz osłony ochronne.

Termin ten określa zarówno wszystkie rodzaje kabli, jak i przewody izolowane czy nieizolowane. Biorąc jednak pod uwagę funkcję kabli, z założenia są one po to, by łączyć źródło zasilania z odbiornikiem, czyli inaczej urządzeniem.

CZYM JEST OZNACZENIE SYMBOLICZNE KABLI?

Należy mieć na uwadze, że każdy przewód ma swoje własne oznaczenie symboliczne. Symbole te określają materiał, z którego zbudowany został kabel oraz, co za tym idzie, wyznaczają przeznaczenie danego przewodu. Do oznaczenia wykorzystywane są symbole literowe oraz kolory izolacji. Warto zapamiętać też kwestię podstawową: kiedy przez przewód fazowy L (zwykle brązowy, czarny lub czerwony) płynie prąd, przewód niebieski jest neutralny, a ochronny (PE) – żółto-zielony.