Hulajnoga elektryczna to środek transportu cieszący się coraz większą popularnością. Jeszcze całkiem niedawno – zaledwie kilka lat temu – hulajnogi kojarzyły się głównie z formą rekreacji dla dzieci, tymczasem dziś poruszają się nią dorośli – wypożyczając je na ulicy bądź kupując sprzęt na własność. Na jakiej zasadzie działa ten fenomen?

HULAJNOGA ELEKTRYCZNA – FURGAL, XIAOMI I INNE

Nieważne, jaki model hulajnogi posiadamy lub planujemy zakupić. Czy będzie to hulajnoga elektryczna Furgal, Xiaomi, Velex, Speedway czy nawet... Fiat. Sercem każdej z nich jest silnik z akumulatorem, który podlega ładowaniu, a narzędziem obowiązkowym w obsłudze – hamulec. Silnik zastępuje pracę nóg w przypadku hulajnogi klasycznej, a hamulec jest ręczny – już nie tylko ten dobrze znany nam tylny, na stopę. Niektóre z hulajnóg posiadają również siedzisko.

Hulajnogi elektryczne dzięki w pełni naładowanemu akumulatorowi pozwalają przejechać drogę liczącą nawet do 20 kilometrów. Jest to całkiem spora odległość, dlatego hulajnoga elektryczna dobrze sprawdzi się jako alternatywa dla chociażby roweru – zajmuje mniej miejsca, niektóre modele można składać i skorzystać chociażby z komunikacji miejskiej. Ostateczna prędkość i trasa przejechana na pełnej baterii zależą oczywiście od producenta, dla przykładu hulajnoga elektryczna furgal dynamic osiąga prędkość do 25km/h i przejedziemy nią 18 kilometrów na pełnym ładowaniu.

CZY HULAJNOGA ELEKTRYCZNA MOŻE BYĆ WYCZYNOWA?

Za odpowiednie dopłaty możemy wyposażyć naszą hulajnogę elektryczną tak, by służyła nam w różnych okolicznościach, nie tylko tych podstawowych – na prostej nawierzchni w drodze do pracy. Dla przykładu hulajnoga elektryczna Techlife X7 wyposażona w dwa mocne amortyzatory i dziesięciocalowe koła pozwala na jazdę po każdej nawierzchni i w każdej pogodzie. Dzięki hamulcom tarczowym można sobie pozwolić na jazdę bardziej agresywną i szybszą, w dodatku wysoki komfort jazdy zapewnia także wygodny grip do hulajnogi.

Do hulajnogi jesteśmy w stanie samodzielnie domontować dodatki takie jak zabezpieczenie antykradzieżowe na kluczyk blokujący zapłon, dodatkowy wyświetlacz z dokładniejszym woltomierzem, drugi silnik o większej mocy, dodatkowe oświetlenie LED i wiele, wiele innych.

Sprzęt do jazdy codziennej na podstawowym, prostym terenie to koszt rzędu kilkuset złotych. Taką podstawę możemy dozbroić za dużo niższe pieniądze niż te, które przeznaczylibyśmy na w pełni dozbrojonego „gotowca”. Dobrze jest przy tym wpierw przekonać się, czy jazda hulajnogą elektryczną na pewno nam odpowiada, czy może jednak wolimy hulajnogę klasyczną lub... rower.