Czy każdy wie, jak tak naprawdę działa tak podstawowa rzecz codziennego użytku domowego, jaką jest gniazdko elektryczne? Gniazda i wtyczki nie są wcale tak skomplikowane w działaniu, by nie można było tego wytłumaczyć typowo na „chłopski” rozum. A więc... spróbujmy!

GNIAZDA I WTYCZKI – PODSTAWA PODSTAW

Aby zrozumieć podstawowe założenie tego, na jakiej zasadzie działają konwencjonalne, ogólnodostępne gniazda i wtyczki, najpierw trzeba poznać budowę gniazda. W jego otworach znajdują się sprężynujące metalowe styki, które są podłączone do przewodów instalacji energetycznej. Kiedy wkładamy wtyczkę do kontaktu, styki w gnieździe przylegają do metalowych bolców umieszczonych na wtyczce, dzięki czemu przez połączenie tych dwóch urządzeń może płynnie przepłynąć prąd. Przepływa on między otworami – z jednego, zwanego fazą, do drugiego, zwanego neutralnym (lub „zero”). Dzięki temu energia elektryczna z instalacji zostaje przekazana do urządzenia, do którego podpięta jest wtyczka i które chcemy zasilić, wkładając ją do kontaktu.

Otwory w gniazdkach i kontaktach są dwa – jeden, aby wprowadzić i drugi, by odprowadzić prąd. Gdyby był tylko jeden – po podłączeniu urządzenia elektrycznego do kontaktu ładunek dopływałby do niego i w nim gromadziłby się, bez ujścia, a to mogłoby skończyć się nawet zapłonem i spaleniem urządzenia.

GNIAZDA I WTYCZKI – ZAKUP I PODŁĄCZENIE

Wbrew pozorom podłączenie gniazdka do instalacji nie wymaga specjalnych uprawnień ani umiejętności, jest to dość łatwe. O zakup kontaktu również bardzo łatwo – można znaleźć go w każdym sklepie elektrotechnicznym, elektrycznym, hurtowni (często także w hurtowni kabli – kable hurt itp.). Nowoczesne gniazdka elektryczne posiadają trzy przewody – przewód ochronny podłącza się do bolca uziemiającego (PE), przewód fazowy podłącza się do złącza po lewej stronie gniazdka, a po prawej podłącza się złącze z przewodem neutralnym (N). Na końcu zakładamy kontakt i montujemy go do ściany za pomocą wkrętów.

Czy teraz już wiesz, jak działa gniazdko elektryczne i dlaczego popularna „świnka” ma dwoje oczu? Jakie jeszcze zagadnienia elektryczne z dnia codziennego są dla Ciebie problematyczne i chcesz, byśmy o nich napisali? Zapraszamy do... kontaktu!