JAK PRZYGOTOWAĆ DOM NA PRZYJĘCIE SZCZENIAKA?
Zdecydowałeś się na zakup lub adopcję szczeniaka? Czeka Cię spore wyzwanie! Młody psiak w przeciwieństwie do statecznego seniora wymaga uważniejszego przygotowania mieszkania. Pochowanie idealnych do pogryzienia kapci czy dywanów, na które chętnie nasiusia, to dopiero początek aspektów, o które musisz zadbać. Przekonaj się, co powinieneś zrobić przed wpuszczeniem maleństwa do domu!
LEGOWISKA DLA PSÓW, CZYLI WŁASNY KĄCIK SZCZENIAKA
Wydzielenie kawałka przestrzeni to bardzo ważny aspekt przygotowywania mieszkania na przyjęcie szczeniaka. Legowiska dla psów należy stawiać w miejscach, które zapewnią spokój i poczucie bezpieczeństwa zwierzakowi, który początkowo będzie czuł się w nowym domu zagubiony. Kącik za szafą lub miejsce pod ścianą okaże się doskonałe. Przejście między pokojami, korytarz czy kuchnia – wręcz przeciwnie. Zawsze stawiaj legowiska dla psów w miejscach, do których psiak będzie mógł się udać, by zregenerować się po zabawie lub pobyć sam ze sobą, gdy zostanie skrzyczany za złe zachowanie.
MATY DLA PSÓW ZAMIAST DYWANÓW I WYKŁADZIN
W pierwszych miesiącach życia szczeniak nie może wychodzić na spacer, ponieważ nie jest jeszcze chroniony szczepieniami. Przez ten czas powinieneś stosować maty dla psów, które działają jak pampers i wchłaniają siki psa. Po zużyciu maty wyrzuć ją i rozłóż kolejną. Uwaga: lekko zasikanej maty nie wrzucaj od razu! Szczeniak będzie wyczuwał swój zapach w jednym konkretnym miejscu i dzięki temu pójdzie załatwić potrzebę właśnie tam.
Niestety do czasu, w którym zaczniesz wyprowadzać psa na spacer i oduczysz go sikania w domu, nie powinieneś mieć wykładzin ani dywanów. Wszystko, co miękkie i leżące na ziemi, maluch będzie traktował jako maty dla psów i obsikiwał.
SZCZOTKI DLA PSÓW I AKCESORIA
Akcesoria pielęgnacyjne są szczególnie ważne przy rasach, które mają włosy zamiast sierści. Szczotki dla psów posłużą Ci do rozczesywania kołtunów, co trzeba robić każdego dnia, tak jak w przypadku ludzkich włosów. Zwykłą sierść też warto rozczesywać, a w zasadzie wyczesywać – pies zmienia sierść na zimę i lato, więc wtedy zauważysz w domu więcej zabrudzeń i przyda się częstsze odkurzanie. Wraz ze szczotkami kup dobry szampon dla psów, pastę i szczoteczkę. Ta ostatnia może być dziecięca, z miękkim włosiem.