Społeczeństwo rozwija się bardzo dynamicznie w wielu aspektach. Można wymienić przede wszystkim światopogląd i świadomość, ale również trzeba wspomnieć technologię, czy też podejście do spraw finansowych oraz gospodarczych. Z tego powodu warto pochylić się nad nowymi trendami, które już niedługo będą w znaczący sposób oddziaływać na stan naszych portfeli oraz kont oszczędnościowych.

Cyfrowa rewolucja

Już od wielu lat dostrzegamy znaczący zmiany w przeprowadzaniu transakcji oraz sposobie ich płatności. Przede wszystkim odchodzimy od używania gotówki, co jeszcze jakiś czas temu było absolutnie nie do pomyślenia. Dzisiaj coraz więcej osób nie posiada ani banknotów, ani monet w swoich portfelach. Oprócz przelewów w walucie tradycyjnej w przestrzeni cyfrowej, mamy do czynienia również z inną rewolucją, która być może nadchodzi wielkimi krokami. Mowa tutaj oczywiście o kryptowalutach, które coraz bardziej przenikają do świadomości wszystkich mieszkańców krajów rozwiniętych. Takie urządzenia jak bankomat bitcoin, czy też rosnąca liczba portali informacyjnych na temat kryptowalut z pewnością przyspieszają proces adaptacji tej waluty.

Postpandemiczna rzeczywistość

Ostatnie kilkanaście miesięcy bardzo mocno dało się we znaki wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniają się do kreowania PKB. Z tego powodu recesja w gospodarce była niezwykle trudna do uniknięcia. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że systematyczne otwieranie się kolejnych branż, takich jak gastonomia i organizacja wszelkiego rodzaju eventów bardzo mocno pomoże w ustabilizowaniu budżetu każdego państwa. Chociaż na pierwszy rzut oka możemy uważać, że sytuacja na samej górze nas nie dotyczy, to jednak po spojrzeniu na sprawe pod kątem długofalowym można zauważyć, że niezbilansowany budżet może odbić się na wzroście cen produktów i usług, co w dużej mierze koreluje z wzrostem inflacji.

Naczynia połączone

Ze względu na stale postępującą globalizację, mamy dostęp do bardzo dużej liczby produktów i usług, o których jeszcze kilkadziesiąt lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Ma to oczywiście wiele pozytywów, ale jednak musimy pamiętać o dużej liczbie konsekwencji i zobowiązań. Każde tarcie pomiędzy dwoma krajami w pewien sposób oddziałuje na pozostałych członków światowej gospodarki. Wystarczy zauważyć znaczący wzrost cen produktów importowanych z Chin w Stanach Zjednoczonych w okresie wojny handlowej wypowiedzianej przez Donalda Trumpa.