Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy dziejących się dookoła nas ma kapitalne znaczenie dla naszej przyszłości. Być może dzisiaj ani jutro jeszcze nie dostrzeżemy nieuchronnych zmian, natomiast za parę lat odczujemy je zarówno pod kątem społecznym, jak również biorąc pod uwagę zasobność naszych portfeli.

Zmiany gospodarcze

Rynki finansowe na całym świecie stanowią ogromną sieć naczyń połączonych. Produkty z polskiego sklepu mogą zostać wyprodukowane we Włoszech, a materiały do ich wytworzenia zostały pozyskane z surowców z Afryki Centralnej. To tylko jeden z milionów przykładów, jak bardzo zależni jesteśmy od innych krajów, oczywiście z wzajemnością. Z tego powodu, jeżeli w jednym z krajów silnie powiązanych z innym państwem będzie następować recesja w gospodarce, inne państwa silnie związane również mogą ją odczuć, aczkolwiek w nieco mniejszym stopniu. Na własnym podwórku dobrym przykładem może być członkostwo w Unii Europejskiej, które jednak daje nam znacznie więcej pozytywnych aspektów, aniżeli negatywnych reperkusji.

Terroryzm

Ostatnie wydarzenia na Środkowym Wschodzie w Afganistanie wyraźnie pokazują, jak wielki aspekt społeczny mogą odgrywać wszelkiego rodzaju konflikty zbrojne. Korzystają na tym organizacje terrorystyczne, które chcą zamanifestować swoje poglądy w sposób bardzo wymowny, a mianowicie poprzez przeprowadzanie zamachów na osoby cywilne. Bardzo często mają one podłoże stricte religijne. Wystarczy wspomnieć liczne problemy z osobami pochodzenia arabskiego w wielu metropoliach europejskich, takich jak Nicea, czy Berlin. Oczywiście na całym świecie takie zjawiska się dzieją. W Afryce Centralnej mnóstwo radykalnych wyznawców religijnych decyduje się na użycie siły względem całkowicie nieświadomych oraz nieokazujących agresji osób.

Globalne ocieplenie

Zdjęcia satelitarne ukazujące stale zmniejszającą się warstwę lodu na Arktyce oraz Antarktydzie nie pozostawiają złudzeń - problem klimatyczny już za kilka lat może mieć poważne konsekwencje dla świata. Nie dostrzeżemy tego na co dzień w naszym kraju. Wzrost temperatur oczywiście jest uciążliwy, natomiast można sobie z nim bez większych problemów poradzić. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co dzieje się w innych regionach świata. Ogromna liczba pożarów w najbardziej wysuszonych regionach świata, takich jak Australia i amerykańska Kalifornia, czy też liczne huragany na Oceanie Atlantyckim - te zmiany klimatyczne mają ścisły związek z globalnym ociepleniem.