Rozpoczęcie roku szkolnego to stresujący moment dla dziecka, a także rodziców. Konieczne będzie odpowiednie przygotowanie się, aby nie dokładać sobie niepotrzebnych zmartwień. Jako rodzice, powinniśmy zacząć przede wszystkim od rozmowy i oswajania pociechy ze zbliżającą się sytuacją, a także skompletowania wyprawki.

Szkolna wyprawka

Kompletowanie szkolnej wyprawki warto zacząć już na dwa, a nawet trzy tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dzięki temu będziemy mieli dużo czasu na znalezienie wszystkich potrzebnych artykułów i nie będziemy musieli stresować się, że nie zdążymy przed rozpoczęciem się lekcji. Warto zaangażować dziecko, zwłaszcza pierwszoklasistę w szkolne zakupy. Pozwoli mu to na oswojenie się z nową sytuacją i przygotowanie się do niej. W sklepach, wybór przyborów jest ogromny - przeróżne plecaki, piórniki z ulubionymi postaciami z bajek, ołówki z nadrukiem i wiele innych. Jeśli dziecko samodzielnie wybierze większość artykułów o wiele chętniej rozpocznie naukę.

Pierwsze pióro

Pióro ma za zadanie przede wszystkim wspomagać naukę pisania. Jest to bardzo ważny element szkolnej wyprawki. Dla najmłodszych dzieci idealnie sprawdzi się pióro z profilowaniem, które podpowie jak je prawidłowo trzymać. Do nauki pisania, najlepiej sprawdzi się elastyczna i stabilna stalówka, zakończona kuleczką, która się nie rozwarstwia. W sklepach znajdziemy również pióra dostosowane do osób leworęcznych. Im lepiej dobrane pióro tym większa szansa, że dziecko polubi pisanie, które jest bardzo ważną umiejętnością w procesie edukacji. Pamiętajmy o tym, że możliwy będzie zakup nawet kilku piór w ciągu roku szkolnego, ponieważ dzieci w trakcie nauki pisania mogą jeszcze nie wyczuwać odpowiedniej siły nacisku stalówki na kartkę papieru.

Oswój dziecko z nową sytuacją

W przypadku pierwszoklasistów, rozpoczęcie nauki w szkole może być bardzo stresujące. Rolą rodziców jest oswojenie dziecka z nową sytuacją. Jeszcze przed rozpoczęciem, zabierz dziecko do nowej szkoły, aby mógł ją zobaczyć. Warto pokazać mu klasę, salę gimnastyczną, toalety czy miejsce, w którym znajduje się pokój nauczycielski. Dzięki temu z pewnością odnajdzie się już podczas pierwszych dni w szkole. Warto również wybrać się wspólnie na zakupy związane ze szkolną wyprawką. Oprócz obowiązkowych przyborów szkolnych, zrób mu niespodziewany prezent. Gry planszowe pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Na przykład Wyspa Dinozaurów - gra planszowa dla dzieci od 7 roku życia, z pewnością okaże się idealnym sposobem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, a to sprzyja wielu rozmowom. Na przykład na temat zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego.

Rozpoczęcie roku szkolnego kojarzy się z ekscytacją, ale również stresem, zarówno dla rodziców jak i dzieci. Dlatego za przygotowania do rozpoczęcia nauki warto zabrać się odpowiednio wcześniej, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.