Ostatnie kilkanaście miesięcy stanowiło dla nas nie lada wyzwanie pod kątem finansowym i organizacyjnym. Wielokrotnie słyszeliśmy o cięciach w wielkich korporacjach oraz o zamykanych branżach, takich jak gastronomia, czy organizacja wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Jak obecnie wygląda sytuacja gospodarcza w naszym kraju?

Całkowita cyfryzacja

Ograniczenie codziennego funkcjonowania w większych grupach osób zmusiło nas do całkowitej zmiany w życiu codziennym. Przestaliśmy wychodzić do pracy, a nasze biuro zostało zastąpione stolikiem w jadalni, biurkiem w gabinecie, a czasem wystarczyło tylko przewrócić się na drugi bok w łóżku, żeby sięgnąć po laptopa. Nie da się ukryć, że taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony pracownicy bardzo polubili dłuższy sen, który zastępuje szykowanie się do wyjścia oraz sam dojazd do pracy. Wielu osobom brakuje jednak motywacji do działania, a codzienny rytuał związany z kawą w pokoju socjalnym z ulubionymi kolegami z pracy wspominany jest z dużą nostalgią.

Rewolucja zakupowa

Domino wynikające z lockdownu uderzyło niemal we wszystkie możliwe sfery życia. Wspomniane zostały funkcjonowanie w pracy, jednak warto również spojrzeć na gwałtowną zmianę w samej konsumpcji. Poza sklepami spożywczymi, wiele usługowych miejsc zostało zamkniętych. Musiały one w jakiś sposób funkcjonować, dlatego też cała sprzedaż została przeniesiona do internetu. Biorąc pod uwagę zdecydowanie ograniczony przepływ samej gotówki, popularyzowane są różne możliwości płatności. Jedną z tych budzących największe kontrowersje są oczywiście kryptowaluty. Takie zabiegi i urządzenia jak bankomat bitcoin oraz współpraca z wieloma bankami powoduje, że coraz więcej użytkowników z akceptację przyjmuje kryptowaluty jako potencjalny środek płatniczy. Oprócz tego, bardziej standardowym rozwiązaniem oczywiście były klasyczne przelewy bankowe oraz PayPal.

Jakie będą następne kroki?

Wbrew pierwotnym przewidywaniom, obecne przez kilka miesięcy spowolnienie w konsumpcji nie będzie miało długofalowych reperkusji dla długofalowego trendu. Recesja w gospodarce być może i była zauważalna w krótkim okresie czasu, jednak już za kilka miesięcy większość branż powinna stanąć na nogi. Widać to niemal w każdym aspekcie życia - coraz więcej lokali usługowych zostaje otwartych, a wiele z nich już w stu procentach. Niezależnie od tego, jakie jest nasze prywatne zdanie na temat obecnej sytuacji, zarówno Polska, jak i inne państwa na świecie, pomału wychodzą z delikatnego dołka.