Sztukateria styropianowa, czyli listwy styropianowe wykorzystywane we wnętrzu naszego domu, to sprawdzony sposób, aby nadać pomieszczeniu oryginalnego wyglądu. Jaki klimat możemy stworzyć i co jeszcze dopasować do listew? Podpowiadamy!

LISTWY STYROPIANOWE I CEGŁA Z FUGĄ

Najczęściej sztukateria kojarzy nam się z ozdobą domu na zewnątrz, na przykład wokół okien i drzwi, jednak coraz częściej listwy styropianowe wykorzystuje się również wewnątrz. Służą one do zdobienia ścian i sufitów. Dodają wnętrzu elegancji godnej pałacu i klasycyzmu rodem ze starożytności, przede wszystkim dzięki wzorom sugerującym rzeźby i wykończenia gipsowe.

Sztukaterie ze styropianu jest niezmiernie łatwa w układaniu oraz obróbce. Listwy styropianowe klei się na klej, są więc niebywale lekkie, a w dodatku nietoksyczne. Najczęściej pozostawiane są białe, ponieważ to wtedy tworzą klimat i sprawiają, iż wnętrze staje się bardziej przytulne, jednak bez problemu można je jeszcze malować.

LISTWY STYROPIANOWE – DO JAKICH WNĘTRZ?

Wnętrza, w których stosuje się je, to najczęściej wnętrza klasyczne lub glamour, w których pojawiają się ciemne, kontrastowe panele lub jasna cegła z fugą ciemniejszą. Białe listwy styropianowe sprawiają, że gładkie ściany przestają być monotonne, dzięki nim można również ukryć wszystkie niedoskonałości, na przykład niedomalowania, czy schować w nich kable.

Na dobrą sprawę nie-niemożliwym jest także zastosowanie listew styropianowych we wnętrzu i zewnętrzu nowoczesnym. Jeżeli jesteśmy zwolennikami takich rozwiązań – stawiamy na styl eko i modern, na przykład mamy zamontowane instalacje fotowoltaiczne (Opole, Wrocław czy Kraków to przykłady miast o starych, klimatycznych kamienicach, w których jednak pojawiają się właśnie takie rozwiązania), wciąż nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z walorów sztukaterii. Wręcz przeciwnie! Proste listwy styropianowe – jeżeli pozostawimy je białe – dobrze podkreślą styl skandynawski lub industrie, który polega przecież na oparciu wnętrza na wzorach geometrycznych.

Jak widać, listwy styropianowe należą do wyjątkowo praktycznych elementów wnętrz naszych domów. Pozwalają na gustowne wykończenie ścian o sufitów oraz dobrze maskuje to, co trzeba ukryć. Nie są również drogie – metrową listwę prostą możemy dostać w sklepach już od kilku złotych.