Są rasy psów, które zamiast sierści mają takie same włosy jak człowiek. To właśnie te psy wymagają częstej i uważnej pielęgnacji: mycia szamponem, rozczesywania, podcinania włosów. Jednak również psy z sierścią skorzystają na regularnym szczotkowaniu. Dzięki temu pozbędziesz się sierści wymienianej na lato i zimę. Jakie szczotki i grzebienie warto kupować? Przyjrzeliśmy się temu w artykule.

PO PIERWSZE: SZAMPONY DLA PSÓW DO ODŚWIEŻANIA WŁOSÓW I SIERŚCI

Zarówno rasom z włosami, jak i sierścią potrzebne są właściwe szampony dla psów. Te z włosami wymagają dodatkowo odżywki dla psów, dzięki czemu będą lśniące, miękkie i dobrze odżywione. Kosmetyki mogą mieć dodatkowe działanie, np. łagodzące podrażnienia, niwelujące łupież, zwalczające pchły i insekty, ułatwiające rozczesywanie. Inne szampony dla psów są właściwe dla szczeniaków, inne dla dorosłych pupili. Mogą się również dzielić na warianty dla małych i dużych ras – to również weź pod uwagę.

Czy warto kupować szampony dla psów typu 8w1? Zdecydowanie tak. Kompleksowe kosmetyki dla zwierząt umożliwiają stosowanie tylko szamponu bez odżywki, bo same w sobie odżywiają.

PO DRUGIE: GRZEBIENIE DLA PSÓW Z WŁOSAMI

Dla ras z włosami można kupować obrotowe grzebienie dla psów. Nie tylko ułatwiają rozczesywanie, ale również pomagają modelować włosy i tworzyć fryzury. Niektóre grzebienie dla psów przypominają ludzkie, a niektóre mają wygodną rączkę do trzymania. Mogą być dwustronne – mniejsze ząbki wykorzystasz do rozczesania grzywki i wrażliwych miejsc, większe do włosów na tułowiu.

Do czesania małych ras z włosami, np. yorków, możesz wykorzystać niewielkie zgrzebło z rączką. Ułatwi Ci ono samodzielne przycinanie włosów w trudno dostępnych i wrażliwych miejscach, np. przy pysku i ogonie.

PO TRZECIE: SZCZOTKI DLA PSÓW Z SIERŚCIĄ

Najlepsze dla ras z sierścią – zwłaszcza długą, gęstą, puszystą i rosnącą w wielu kierunkach – są szczotki dla psów i tradycyjne zgrzebła zakładane na dłoń. Te drugie sprawdzają się podczas rozczesywania sierści u dużych ras. Metalowe ząbki zostały zabezpieczone plastikowymi końcówkami. Pies czuje przyjemne drapanie, ale nie zachodzi ryzyko zadrapania do krwi.

Szczotki dla psów z sierścią dzielą się na miękkie i twarde, a także są przeznaczone dla dużych lub małych ras. Jeśli wcześniej nie kupowałeś akcesoriów pielęgnacyjnych dla zwierząt, poproś o radę sprzedawcę.