Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, czas więc udać się na kolejne zakupy. Niezbędne zeszyty w kratkę i linię, tornister bądź plecak i worek na zmienne już są, więc czas zastanowić się, czym wypełnić piórnik na plastykę, i nie tylko! Jakie wyjątkowe przybory ma do zaoferowania niejedna hurtownia szkolna?

PRZYRZĄDY PODSTAWOWE

Część szkół podstawowych i gimnazjalnych opublikowała już na swoich stronach rozpiskę tych najbardziej potrzebnych elementów wyposażenia na lekcję plastyki. Podstawowa wyprawka materiałów i narzędzi plastycznych, która obowiązuje na lekcjach w tym roku, nie różni się od tych, które obowiązywały w latach poprzednich. Obejmuje głównie elementy takie jak farby plakatowe (niektóre szkoły polecają, by dziecko miało też swój pojemnik na wodę), farby akwarelowe, pędzle – najlepiej zestaw różnych grubości i wielkości – klej biurowy, blok techniczny i rysunkowy o formacie A3, kredki ołówkowe, pastele, ołówki różnej twardości (H, H3, HB, B2 i B6), a także temperówka i gumka, ostre nożyczki.

Wszystkie te elementy bez problemu może zagwarantować nam każdy sklep papierniczy czy hurtownia szkolna. Czasem, na niektórych lekcjach, zdarza się jednak, że nauczyciele pozwalają na stworzenie pracy techniką dowolną. Na takie okazje dobrze jest się przygotować, inwestując w asortyment dodatkowy, niewskazany w rozpisce szkolnej.

PRZYRZĄDY DODATKOWE

Żaden sklep papierniczy ani hurtownia szkolna nie skupiają się już tylko na sprzedaży podstawowej wyprawki dla dziecka w czasie szkoły – część takich sklepów rozwija się także pod kątem ostatnio modnej sztuki, którą jest decoupage, w tym także scrapbooking (czyli ręczne tworzenie kartek okolicznościowych i albumów). Z przyborów, które zamawiane są do sklepów, korzystać mogą nie tylko dorośli, hobbystycznie bądź zawodowo zajmując się rękodziełem – mogą również skorzystać na tym dzieci, w tym także w szkole.

Mowa o produktach oryginalnych, takich jak: dziurkacze (standardowe i ozdobne, wzorkowe), kleje z brokatem, papier scrapbookingowy i papier listowny, pianka foamiran, farby witrażowe, bibuła i krepina, koraliki, kryształki i perełki, wstążki czy tasiemki. W tym celu warto także odwiedzać, na przykład, kwiaciarnie.

MATERIAŁY ZNALEZIONE W DOMU

Często nauczyciele plastyki tylko czekają, aż nasze dzieci wykażą się kreatywnością. Pozwólmy im na to, pokazując, jak można wykorzystać w plastyce również rzeczy codziennego użytku takie jak guziki, pastę do zębów, przyprawy, wycinki z gazet czy... metki po ubraniach. Nie musimy od razu wykupywać całego asortymentu hurtowni, jednak nie żałujmy też zakupów, widząc, że dziecko interesuje się sztuką i szuka nowych wyzwań. Poszukajmy możliwości wraz z nim!