Są takie imprezy, na które po prostu nie wypada przyjść z pustymi rękami. W ten kanon na pewno wpisuje się także parapetówka. A jak to z prezentami bywa – dość ciężko jest wybrać taki, o którym mamy pewność, że spodoba się właścicielom. Na co warto się zdecydować w przypadku parapetówki? Podpowiadamy!

NAJLEPSZE NOŻE KUCHENNE I NIE TYLKO

Na dobrą sprawę wszystko zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na taki upominek. Najczęściej sprowadza się do tego, jak dobrze znamy nowych gospodarzy. Niektórzy na parapetówkę zabierają ze sobą dobrą „butelkę” lub upominek za kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, inni – często w przypadku rodziny – stawiają na coś bardziej wyszukanego. Faktem jest również, że najczęściej dobieramy prezenty do kuchni – są to małe sprzęty AGD, komplety garnków, najlepsze noże kuchenne czy elektroniczne wagi. Z tańszych, kuchennych upominków wręczamy książki kucharskie, rękawice lub ozdobne deski z dedykacją.

NA DOBRĄ ZABAWĘ – BONGO LODOWE I INNE

O wyborze prezentu świadczy również to, czy na imprezę wybieramy się sami, czy, na przykład z paczką znajomych. Wtedy nie musimy być uzależnieni jedynie od naszych własnych możliwości finansowych – być może wszyscy razem zdecydujemy się na prezent składkowy. W takim wypadku pole do popisu będzie bez porównania większe. Prezent możemy kupić droższy lub całą pulę możemy przeznaczyć na kilka prezentów w jednym, ustalonym klimacie (na przykład imprezowym: zestaw kieliszków, bongo lodowe, szisza, winyle Boba Marleya na ścianę lub nowoczesny, tematyczny plakat w antyramie; lub eleganckim: zdobiony wazon, świecznik, ramy ze zdjęciami, stojak na biżuterię, zestaw do win, egzotyczna rzeźba).

KTO PYTA – NIE BŁĄDZI

Jeżeli nie znamy nowych gospodarzy aż tak dobrze i nie wiemy, jaki styl preferują, spróbujmy tak zwyczajnie w świecie... zapytać, czy jakiś element wyposażenia nie jest im potrzebny. Tak naprawdę nie istnieje żadna zapisana reguła, by prezent na parapetówkę musiał wiązać się też ściśle z mieszkaniem; niektórzy traktują okazję jak kolejne urodziny i wręczają upominki związane z mieszkańcem, nie jego miejscem zamieszkania. Są to, przykładowo, wieczne pióra z atramentem wysokiej klasy Lie de the, kubek, książkę ulubionego autora lub voucher do księgarni, górę słodyczy i owoców, a także – co zdarza się również, gdy nie mamy nie tylko pomysłu, ale i czasu na dobranie prezentu – kopertę.

NIE STRESUJ SIĘ!

Pamiętaj też, że nie warto stresować się ani prezentem, ani samym wydarzeniem. Gospodarzowi zależy, byś poczuł się u niego komfortowo i abyście wspólnie mogli cieszyć się wieczorną imprezą w dobrych nastrojach. Bez względu na budżet i relacje, jeśli dostaniesz zaproszenie na parapetówkę, nie przychodź z pustymi rękoma, ale również nie przesadzaj i nie wydawaj fortuny na upominek – nie stawiaj tym gospodarza w sytuacji, w której mógłby poczuć się niezręcznie.