Wypożyczalnie sprzętu sportowego to wygodna opcja, jednak nie każdy z nas potrafi w pełni cieszyć się rekreacją na czymś, co nie jest „swoje”. Ale czy faktycznie jest czego się obawiać? Jakie są plusy i minusy wynajmowania sprzętu?

Wynajmowany sprzęt: zalety

Największą zaletą wypożyczania sprzętu jest fakt, że możemy próbować nowych rzeczy, nie wdając się w ogromne koszta, jakimi może być zakup na własność profesjonalnego sprzętu. Jeśli na przykład interesuje nas golf – kursy to coś, od czego powinniśmy zacząć swoją przygodę. Jednak profesjonalny zestaw kijów to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych! Podejmując kurs, a nie będąc profesjonalistą, dobrze jest przez pierwsze lekcje wypożyczać sprzęt, aby sprawdzić, czy dana dyscyplina faktycznie stanie się naszą pasją.

Wypożyczanie to także świetna opcja, jeśli posiadamy małe mieszkanie. Nie musimy wtedy dodatkowo zagracać go niepotrzebnym sprzętem ani martwić się, co się stanie, jeśli nagle forma rekreacji tak zwyczajnie nam się znudzi. Wypożyczona hulajnoga Ethic lub inna nie zajmie nam przestrzeni ani nie będziemy martwić się jej sprzedażą, gdy będziemy mieli ochotę zmienić środek lokomocji. Gdy jednak chęć na przejażdżkę nam wróci, znów będziemy mogli wypożyczyć konkretny model.

Wynajmowanie sprzętu: wady

Przede wszystkim nie ma co się oszukiwać, regularne wynajmowanie sprzętu można nam się zupełnie nie opłacać cenowo. Wystarczy przeliczyć sobie, po jakim czasie zwróciłby się nam koszt zakupu hulajnogi elektrycznej w przypadku codziennej jazdy do pracy udostępnianymi na ulicy modelami, za które płaci się aplikacją, aby zauważyć, że okres ten wcale nie będzie długi. Do tego sprzęt sportowy oraz rekreacyjny, taki jak przyczepka rowerowa (Thule lub inna) czy dziecięcy rower podlegają ubezpieczeniu; wypożyczając sprzęt, odpowiadamy za jego zużycie, ale nie zniszczenie, a zakres ubezpieczenia może nas rozczarować, jeśli, na przykład, przydarzy nam się wypadek i sprzęt zostanie zniszczony. Problematyczną kwestią jest też zgubienie sprzętu – szczególnie jeśli sami mamy naturę zapominalskich.

Zdecydowanie bezpieczniej i taniej posiadać sprzęt na własność; inna sprawa, kiedy mowa o urządzeniach i dyscyplinach, których jeszcze nie poznaliśmy na tyle dobrze, by się do nich przekonać. Warto kilka razy wypożyczyć sprzęt na próbę i korzystać z niego w towarzystwie osób z nim zaznajomionych, jednak gdy planujemy uprawiać sport regularnie – cena nowej lub używanej sztuki może być tańsza niż systematyczne opłacanie najmu.