Potrzebujesz dobrego aparatu na już? Oddałeś sprzęt do serwisu i jednocześnie dostałeś dobrze płatne zlecenie? A może w Twojej rodzinie szykuje się ważna impreza i zostałeś poproszony do roli fotografa? Brak lustrzanki to nie koniec! Zawsze można sprzęt... wypożyczyć.

CO MOŻEMY WYPOŻYCZYĆ? – LUSTRZANKI I NIE TYLKO

Nie każdy aparat można wypożyczyć. Najczęściej w wypożyczalniach niedostępne są modele najnowsze, które dopiero co producent wprowadził na rynek. W wypożyczalniach pojawiają się głównie autoryzowane lustrzanki od Nikona, Canona i Olympusa, coraz częściej pojawiają się także bezlusterkowce od Sony. Obiektywy dostępne są oryginalne, nie zamienniki – od Fujifilm i od Sigmy. Możemy również wypożyczać kamery.

Nie musimy się przejmować, że wypożyczalnia nie wyda nam sprzętu, ponieważ, na przykład nie jesteśmy profesjonalistami i nie mamy dokumentu potwierdzającego pracę ze sprzętem – sprzęt może wypożyczyć każdy, kto legitymuje się ważnym dowodem osobistym lub paszportem, które są następnie skanowane w wypożyczalni, sklepie czy fotolab (w zależności od firmy, która oddaje możliwość wypożyczania sprzętu) w trakcie zawarcia umowy.

WYPOŻYCZANIE LUSTRZANKI – CENY

Cena wypożyczenia lustrzanki zależy od tego, jakiej marki aparat nas interesuje, który model i co bierzemy wraz z nim w zestawie. Model – wiadomo – im młodszy i wielofunkcyjny, tym droższy. Do tego dochodzi koszt kaucji, która jest kosztem całkowitym lustrzanki i jest zwrotna przy oddawaniu jej.

Za najpopularniejsze modele Canona, na przykład body Canon EOS 7D, zapłacimy 150 PLN za wynajem na trzy dni robocze (na weekendy ceny w wypożyczalniach są wyższe). Do tego możemy dobrać obiektyw, na przykład Canon EF TS-E 24/3,5 II L za 160 PLN na trzy dni robocze. Kaucja za cały zestaw wynosi w tym przypadku 3100 PLN. W przypadku popularnej i lubianej lustrzanki Nikon D810 cena za wypożyczenie body na trzy dni wynosi 230 PLN, natomiast kaucja to 4500 PLN. Najtaniej wypada w zestawieniu Olympus – jego lustrzanki (body) w wypożyczalniach za 3 dni robocze wahają się w przedziale 70 – 140 PLN, a kaucje nie przekraczają 1800 PLN.

CO POTWIERDZAMY PODPISEM?

W przypadku wypożyczalni należy jeszcze pamiętać o tym, że – choć „fizycznie” potrzebujemy jedynie dowodu osobistego, to podpisując umowę z wypożyczalnią, przyznajemy, iż posiadamy niezbędną wiedzę na temat użytkowania i eksploatacji sprzętu i zobowiązujemy się do najwyższej dbałości o wykorzystywania go zgodnie z przeznaczeniem. Za uszkodzony czy zgubiony sprzęt odpowiadamy kaucją.